Kalendarz wydarzeń grudzień 2017

20.12. “Jasełka” dla dzieci z przedszkola- przygotowane przez gr.VI

21.12. Spotkanie świąteczne z rodzicami gr. IV

Dziecięcy Koncert Piosenki Patriotycznej i Ludowej

„ 11 listopada 1918 roku. To data, która zapisała się w sposób szczególny w pamięci każdego Polaka. To wówczas, 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość po ponad 100 latach niewoli. 8 listopada 2017 roku, w Centrum Kultury w Błoniu, odbył się „ Dziecięcy Koncert Piosenki Patriotycznej i Ludowej”, zorganizowany przez Przedszkole Publiczne Nr 4 „ Stokrotka” w Błoniu oraz Przedszkole Publiczne Nr 6 „ Iskierka” w Bieniewicach, pod patronatem Burmistrza Błonia . Głównym celem koncertu było przybliżenie dzieciom trudnej drogi jaką musiała przebyć Polska nim odzyskała swą nieależność, ale także pokazanie najmłodszym, że poprzez wspólny śpiew można uczcić pamięć tych, którzy polegli w walce za naszą Ojczyznę i łączyć pokolenia.

W uroczystości wzięli udział licznie przybyli goście, serdecznie powitani przez Dyrektorów Przedszkoli – Panią Małgorzatę Czarnecką – Jaśkiewicz oraz Panią Elżbietę Flisek, a wśród nich Burmistrz Błonia Pan Zenon Reszka, przedstawiciele Organizacji Pozarządowych z terenu Gminy Błonie min. Strzelcy Rzeczypospolitej jednostka w Błoniu, Kombatanci, podopieczni Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”, dyrektorzy placówek kulturalno – oświatowych w Błoniu. Gośćmi specjalnymi, którzy dokonali otwarcia „Dziecięcego Koncertu Piosenki Patriotycznej i Ludowej”, byli podopieczni Stowarzyszenia „Dobra Wola – Błonie”.

Najważniejsi uczestnicy koncertu, czyli dzieci ze wszystkich błońskich przedszkoli oraz uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych w Błoniu, wyśpiewały najpiękniejsze pieśni patriotyczne takie jak : „ Białe róże”, „Piechota”, „ Ułani, ułani”, „Biały krzyż”, „Warszawskie dzieci”, czy pieśń hymniczną „ Rota”. Przypomniane także zostały pieśni ludowe takie jak: „ Czerwone jabłuszko”, „ Gdzie żeś ty bywał czarny baranie”. Uroczystości dopełniła prezentacja filmu pt. „Mali Patrioci”, przedstawiająca działania podejmowane przez błońskie placówki oświatowe na rzecz kształtowania postaw patriotycznych wśród najmłodszych. Wzorem ubiegłorocznego Koncertu Piosenki Patriotycznej i Ludowej, dokonano losowania statuetki Orła Białego. Do kolejnego, „Dziecięcego Koncertu Piosenki Patriotycznej i Ludowej”, statuetka będzie zajmowała honorowe miejsce w Przedszkolu Publicznym Nr 5 im. Kubusia Puchatka w Radzikowie.

„ Dziecięcy Koncert Piosenki Patriotycznej i Ludowej” stał się okazją do spotkania kilku pokoleń . Pokolenia tych, którzy o naszą Polskość walczyli oraz tych najmłodszych, którzy powinni poznać jakże ważną dla nas Polaków część historii – historię odzyskania niepodległości przez Polskę i zachować ją w pamięci.

ŚWIĘTO STOKROTKI

Święto Stokrotki

„Jest tylko jeden na świecie kwiat, ma białych płatków co najmniej sto. Więcej niż róża, więcej niż mak, więc stokroteczką nazwano go...”

19 maja 2005 roku, Przedszkole Publiczne nr 4 w Błoniu otrzymało wdzięczną nazwę „Stokrotka”.19 maja 2017 roku, po dwunastu latach, w przedszkolnym ogrodzie znów zabrzmiały słowa pięknego hymnu. Tego dnia odbyła się ważna dla całej przedszkolnej społeczności uroczystość - „Święto Stokrotki”, uroczystość zainicjowana przez Dyrektora Przedszkola Panią Małgorzatę Czarnecką- Jaśkiewicz.

Nie tylko pogoda dopisała tego dnia. Licznie przybyli też zaproszeni goście, wśród których nie mogło zabraknąć Pani Marii Bielickiej, Dyrektora Przedszkola nr 4 w latach, kiedy przedszkole otrzymało swoją nazwę. Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele Organizacji Pozarządowych z terenu Gminy Błonie, Burmistrz Błonia Pan Zenon Reszka, dyrektorzy przedszkoli oraz rodziny naszych przedszkolaków.

Część oficjalną spotkania uświetnił występ naszych małych „stokroteczek”, które zaprezentowały się w tańcach nawiązujących do tematu uroczystości. Mogliśmy podziwiać „Taniec kwiatów” w wykonaniu grupy „Mrówki”, „Bal na łące” z udziałem małych „Biedroneczek”, słuchaliśmy wesołego „kumkania” grupy „Żabki”, kołysaliśmy się przy dźwiękach „Walca Motyli” i wspólnie z grupą „Pszczółki” śpiewaliśmy „Pszczółkę Maję”. W części oficjalnej, z pomocą przedstawicieli Organizacji Pozarządowych, min: Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, Stowarzyszenia Trzeźwościowego „KRES”, Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu, rozstrzygnięty został wewnątrzprzedszkolny konkurs na najpiękniejszy kwietnik. Wszystkie grupy za zajęcie w konkursie I miejsca, otrzymały „Stokrotkowe” poduszeczki, a Komisja Konkursowa i zaproszeni goście pamiątkowe, ręcznie malowane kubki.

Święto Stokrotki obfitowało w wiele atrakcji dla rodziców i dzieci. Były konkurencje sportowe, malowanie gipsowych ozdób, wspólne rysowanie łąki, puszczanie mydlanych baniek, tworzenie balonowych figurek, budowanie z wielkich klocków i zabawy taneczne przy muzyce. Uczestnicy spotkania mogli także podziwiać wystawę prac naszych dzieci wykonanych we współpracy z Manufakturą Wańkowicza. W „Stokrotkowym” ogrodzie nie zabrakło też pyszności. Słodkie ciasta upieczone przez rodziców i czekoladowy „metrowiec” wykonany przez przedszkolne panie kucharki na pamiątkę wydarzeń z 2005 roku, cieszyły się dużym powodzeniem. Całej uroczystości towarzyszył radosny gwar i ciepła, rodzinna atmosfera.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, gościom za liczne przybycie i wspólne, radosne świętowanie.

Już dziś cieszymy się na myśl, że za rok znów usłyszymy: „... I my stokrotko kochamy Cię i chcemy nazwać imieniem twym nasze przedszkole, nasz wspólny dom, prosimy bardzo, pozostań w nim...”

Zdjęcia z uroczystości dostępne są w zakładce galeria

Planowane wydarzenia w maju i czerwcu

23.05 zajęcia otwarte z j. angielskiego w grupie Żabki godz.14.30 - 15.30